Praca z koniem

Ciekawostki o koniach i jeździectwie.

Ciekawostki o koniach to często fakty, które nie są powszechnie znane. Warto je przyswoić nawet w sytuacji, gdy nie interesuje cię jeździectwo. Zobacz, co warto wiedzieć o koniach. Ciekawostki spodobają się dorosłym i dzieciom.
Konie od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Pomagały mu w zdobyciu pożywienia, podbijaniu kolejnych terytoriów czy przeciwnie – obronie przed najeźdźcami. Wiele osób jednak nie zna ciekawostek o koniach, bo jeździectwo stało się dziś sportem ekskluzywnym. Sprawdź, co mimo wszystko warto wiedzieć!
1. Przodkowie koni żyli już 50 milionów lat temu.
Nie przypominali jednak dzisiejszych zwierząt. Trudno byłoby na nich jeździć, bo według danych miały być niewielkimi zwierzętami leśnymi. Rozmiarem dorównywały mniej więcej… kotom! Naukowcy uważają, że udomowienie koni w formie zbliżonej do dzisiejszej nastąpiło ok. 5000 lat temu.
2. Ciekawostki o koniach i ich śnie.
Wśród ciekawostek o koniach warto wspomnieć o ich zwyczajach związanych ze snem. Zwierzęta te bowiem mogą spać na stojąco. To jednak, że się kładą, nie oznacza od razu choroby. Zależy to głównie od preferencji konia i… poczucia bezpieczeństwa. Przykładowo, dzikie konie, aby szybko wyczuć niebezpieczeństwo, śpią zwykle na stojąco, a te hodowlane częściej się kładą.
3. Najstarszy koń świata.
Rekord, jeśli chodzi o wiek, pobił koń o imieniu Old Billy. Według potwierdzonych informacji żył aż 62 lata. Średnia wieku koni wynosi raczej ok. 35 lat.
4. Ciekawostki o koniach i rozwijanej przez nie prędkości.
Konie są w stanie rozwijać prędkość nawet do prawie 90 kilometrów na godzinę. Dla porównania najszybszy pies, czyli greyhound, osiąga prędkość do 72 km/h!
5. Najmniejszy i największy koń świata.
Za najmniejszego konia uważa się klacz miniaturową o imieniu Thumbelina. Ważyła ona 26 kg i mierzyła 43 cm w kłębie. Rekord największego konia świata należy do Big Jake’a, który mierzył aż 210,19 cm wzrostu. Za największe i najcięższe uważa się zimnokrwiste konie rasy shire.
6. Na świecie żyje nawet 80 milionów koni!
Ta ciekawostka o koniach może zdumiewać, bo w Polsce te zwierzęta spotyka się – poza stadninami – dość rzadko. Tymczasem szacuje się, że liczba koni na świecie to nawet 80 milionów, a zaliczaja się do nich około 200 różnych ras koni i ich mieszańców.
7. Kopyta to w rzeczywistości paznokcie
Do ciekawostek o koniach można zaliczyć fakt, że zwierzęta te mają po jednym palcu, który jest zakończony paznokciem. Tę część ciała stanowi… kopyto konia! Oznacza to, że w rzeczywistości konie chodzą na paznokciach, które dodatkowo stale rosną i wymagają przycinania.
8. Ciekawostki o koniach, czyli nazwy.
Źrebię to koń dowolnej płci, który nie ukończył pierwszego roku życia. Klaczka to młoda klacz między 1 a 3 rokiem życia. Z kolei ogierek to jej odpowiednik płci męskiej. Samce powyżej 3 roku życia nazywa się ogierami, jeśli nie są wykastrowane. Jeśli przeszły zabieg, nazywane są wałachami.
9. Końskie oczy.
Konie mają największe oczy względem ciała ze wszystkich gatunków żyjących na lądzie. Ich oczy położone są po obu stronach głowy. To sprawia, że koń widzi pod kątem praktycznie 360 stopni, z niewielkim obszarem ślepym w miejscu między oczami, tuż przed czołem. Z tego powodu zakłada się klapki na oczy – koń patrzy bardziej przed siebie i jest mniej płochliwy. To jednak nie wszystko, jeśli chodzi o konie. Ciekawostki dotyczą też widzenia kolorów. Zwierzęta te nie widzą w odcieniach szarości, tak niegdyś uważano. Chociaż lepiej widzą kolory, to szczególnie dotyczy to żółci.
10. Ciekawostki o koniach – ich niezwykłe uszy.
Wśród ciekawostek o koniach wyróżnia się ta dotycząca ich uszu. Są one zbudowane z 16 mięśni i ścięgien. Z tego powodu zwierzęta poruszają nimi nawet pod kątem 180 stopni! Co więcej, konie używają uszu do pokazywania swojego nastroju. A jeśli ich dotkniesz, dowiesz się, czy twojemu podopiecznemu nie jest przypadkiem zimno!
11. Fenomen koni Przewalskiego.
Konie Przewalskiego to jedne z niewielu, które nie dały się udomowić. Ich dzikie populacje nadal spotykane są m.in. w Mongolii. Prócz tego na świecie żyją też inne dzikie konie. Najlepszym przykładem są mustangi.
12. Rodzaje końskiego chodu.
Wyróżnia się cztery rodzaje chodu koni:
stęp – chód czterotaktowy, najwolniejszy;
kłus – dwutaktowy chód dzielony na roboczy, zebrany, wyciągnięty i pośredni;
galop – chód trzytaktowy, dzielony podobnie jak kłus;
cwał – najszybszy chód czterotaktowy, używany np. na wyścigach, z fazą lotu.
13. Zaglądanie w końskie zęby.
Konie posiadają 36 zębów w przypadku samic i 40 zębów w przypadku samców. Zęby rosną im całe życie. Z tego powodu darowanemu koniowi nie zaglądało się w zęby – robiono to podczas zakupu. Można było określić wiek konia, jego kondycję fizyczną oraz to, czy dotychczas właściciel dbał o zwierzę.
14. Rola koni w różnych kulturach.
W niektórych krajach, np. Chinach, konie są otaczane szczególną czcią jako zwierzęta bojowe. Z kolei białe konie były wyjątkowe nie tylko w chińskiej, ale i perskiej czy celtyckiej kulturze i uważane za święte.
15. Ciekawostki o koniach – najstarsza hodowana rasa.
Jest nią koń arabski. Wyróżnia go jednak nie tylko to! Rasa ta ma o jedną parę żeber i o jeden kręg lędźwiowy mniej niż pozostałe rasy! To wpływa na jej wyjątkowy wygląd.
Ciekawostki o koniach zachwycają wszystkich, którzy lubią bliżej poznawać świat natury. Ci przyjaciele człowieka nie tylko mu pomagali i służyli, ale i towarzyszyli. Warto traktować ich z szacunkiem!
link do artykułu: https://zwierzaki.pl/konie/ciekawostki-o-koniach/

Przez 28 lat żeglarz ...od 2 lat "koniarz" tj luzak niepokorny :-).